úvodní strana › Nůž, pistole, mysl a skutečnost

Nůž, pistole, mysl a skutečnost

6. erven 2018 v 15:46 | Luboš Pokorný | koment: ( 1 ) | přečteno: 1168 | známka: 1
Na začátek bych rád citoval svého učitele Sóke Masaki Hatsumiho. Ve chvíli skutečného boje neexistuje velký mistr, ani instruktor, ani žák. Kasty mizí a přežívají pouze ti, kdo skutečně pochopili smysl Budó.

Nůž, pistole, mysl a skutečnost

Na začátek bych rád citoval svého učitele Sóke Masaki Hatsumiho.
Ve chvíli skutečného boje neexistuje velký mistr, ani instruktor, ani žák. Kasty mizí a přežívají pouze ti, kdo skutečně pochopili smysl Budó.

Často se lidé soustředí na pevný cíl, jak správně držet zbraň, jak se správně pohybovat.
Ale ve skutečném boji, vše čím jste žili a nacvičovali, se mění v šílenství o přežití. Útočník, který se rozhodl zabít, tak zabíjí a neřeší, zda jste nebo nejste jeho nepřítel. Neřeší, jak Vás zabije, on prostě udělá vše, aby vás zabil.  V takové situaci nemáte čas přemýšlet a skutečný boj trvá jen pár vteřin, ale pro vás, to bude nekonečné. Budete jen reagovat na situaci a vaše pohyby budou vycházet z vašeho přirozeného pohybu a pohybů, které máte léta natrénované.

Šílenec, zoufalý člověk, který nemá co ztratit, či člověk pod vlivem drog, si neuvědomuje situaci, ve které se právě nachází. On jen řeší svou myšlenku a to je ničit, msta, nebo obrana, z které se stává drama. Mnoho lidí zemřelo z důvodů, že podcenili tuto skutečnost. Člověk, i když je několikrát bodnutý nožem nebo střelen, je stále schopný pohybu, útoku či se bránit a v amoku necítí co se děje a je zraněný. Proto, když se dostanete do takové situace, a nemáte jinou možnost obrany anebo útěku a máte v ruce nůž nebo pistoli, tak bodejte či střílejte rovnou do spodní části těla jako třeba kyčle, z důvodu velké devastace centra pohybu, nebo přímo do hlavy. Nemluvím zde o tom jak se bránit, ale jak přežít. Proto použijte vše, abyste vyřešili situaci vašeho přežití.

Zbraň nepoužívejte tak, že budete manipulovat se zbraní, ale tak, aby zbraň se stala součástí vašeho těla v pohybu. Tak budete přirozeně reagovat a mít volnost pohybu se zbraní, se kterou se můžete napojit, blokovat, udeřit, nebo jistit.

Jakékoliv techniky s nožem a pistolí, je důležité udržovat v mysli. Neznamená to, že v ruce nic nedržíte, nebo není to styl technik se zbraní. Především musíte provádět techniky těla. V takovém se vaše pohyby a zbraň, stanou celkem v pohybu a útočník bude vidět jen jeden celek v prostoru.

Pokud jste otevření, jste schopni zahlédnout „něco“. To něco, je jako magnet a cíl. Přirozeně reagujte na tyto cíle.

V realitě se na čest nehraje. Buďte si jistí, že útočník, který chce ublížit, bude zákeřný. Vzdálenost a uvědomění a štěstí, vás může zachránit.

Každá technika a boj se mění a přizpůsobuje dle prostředí. Třeba v zimě, kdy máte na sobě více vrstev oblečení, nebo jste na kluzkém povrchu, se boj mění na vzdálenost, kontrolu, jistý postoj a správné načasování.

Rozhodnuli se někoho zabít, tak si jednoduše zjistím situaci o nepříteli. A jednoduše na ulici, kdekoliv v plném dění, prostě půjdu a bodnu nebo střelím. Je to jednoduché a rychlé a žádná technika ho nezachrání a ani já nepotřebuji znát něco speciálního pro útok. Jediné co Vás může zachránit je, že budete chápat realitu, mít respekt a mít kontrolu nad situací a i prostoru ve kterém se nacházíte. 

Když už se dostanete do takové situace a útočník zaútočí. Jediné, co se stane je, že se přirozeně pohnete a budete reagovat na jeho pohyby.

Napojíte-li se na jeho tělo, tak napojení nepřerušujte. Tím budete mít stále kontrolu nad dalším pohybem, který nastane. V momentě kdy kontrolujete a narušíte útočníkův útok, máte možnost obrany či zajištění jeho zbraně. Pokud tak neučiníte, útočník se vrátí do své pozice a znova zaútočí. Což může být pro Vás smrtelné.

Pokud cítíte, že útočník má dobrou vzdálenost a je si jistý co dělá, tak nic nepodnikejte. Vězte, že v tom případě nemáte šanci a čekejte jen na jeho chybu nebo na šanci jakkoliv se zachránit.
V nejlepším případě se snažte a žijte tak, abyste se do takové situace nedostali.

Luboš Pokorný
Bujinkan Honbu
Leden 2017

 

 

ˆ nahoru

Komentáře

Vaše jméno:
Komentář:
    Opište číslíci: třitisícetřistatřicettři
 
[ 1 ] M. M * vloženo: 31.10. 2018 v 22:05 hod.

" Děkuji. Je dobré vědět vědět, že lidské je být tím, kdo pořád jde dál a nežadá odměnu.... "