úvodní strana › Strava a životní styl bojovníka

Strava a životní styl bojovníka

14. prosinec 2015 v 11:50 | Pavel Bařina | koment: ( 3 ) | přečteno: 1874 | známka: 1
Nedávno můj zrak padl v Ten Chi Jin na odstavec ke stravě a životnímu stylu bojovníka. Byl jsem překvapen, nakolik souhlasí s mými součastnými zkušenostmi.

Před více než rokem jsem zásadně změnil svůj jídelníček a životní styl. Uvědomil jsem si, že je čas na změnu a něco s mým stávajícím životem není v pořádku. Cítil jsem se slabý, v mizerné kondici a s nadváhou. Uskutečnil jsem tedy změnu krok za krokem.

Změnil jsem především jídlo. Kolem nás je ho sice spousta, ale většina je “jedovatá”. Plná chemie a geneticky modifikovaných potravin. Zde mé zkušenosti zcela souzní s Ten Chi Jin. Nejlépe je jíst potraviny co nejčerstvější a co nejméně upravené. Takové jídlo má největší “sílu”. Používat sůl a cukr co nejméně. Samozřejmě vyhýbat se co nejvíce chemii v potravinách. Pokud se jídlo tepelně upravuje, tak pečením nebo vařením. Určitě ne v mikrovlnné troubě nebo smažením. Pokud to jde, jezte co nejkvalitnější potraviny. Na zdraví se nevyplatí šetřit. Jídlo je nekvalitnější a nejlevnější lék!

 Na rozdíl od Ten Chi Jin vám nemohu doporučit sóju a tofu. Ne proto, že by to nebyla kvalitní potravina, ale na rozdíl od dřívějších dob je silně geneticky modifikovaná a vy nemáte šanci zjistit, co vlastně kupujete. Podobně špatnou potravinou se stala pšenice. Vyhýbejte se jí a uvidíte, že se vaše zdraví zlepší. Je to má přímá zkušenost. Nejím žádné pečivo a jen vyjímečně těstoviny.

Při vašem jídelníčku je potřeba vycházet z možností a historie vaší země. Žijete-li uprostřed Evropy, není možné jíst jako Japonec. Ani mí předkové takto nejedli a zdědil jsem po nich nějaké predispozice. Používejte “sílu” vaší země a předků.

Léky užívejte jen v nezbytných případech. Dnešní doba je typická nadměrným užíváním léků. Vzniká pak smrtící koloběh peněz a nemocí. Samozřejmě ohledně léků je potřeba se poradit s “kvalitním” lékařem.

Druhým důležitým bodem v životě bojovníka je fyzická kondice. Je důležité na ní pracovat od mladých let. S věkem se hůře získává. Protahování a posilování s vlastní váhou lze jen doporučit. Stejně tak procházky či běh.

 Nezapomeňte na kvalitní spánek. Je lepší než jóga či jakékoliv jiné energetické cvičení. Naše noci už nejsou noci jako dříve. Všude kolem nás je spousta “světelného šumu” a hluku. Vzpomeňte si jaké to je spát uprostřed lesa, kde není nic vidět ani slyšet. Poslední fyzické cvičení by mělo být několik hodin před spánkem jinak budete mít problém usnout. Nejlépe je před spaním číst knížku. Televize atd. vysílá do mozku signály, po kterých není spánek kvalitní. Je dobré také v místnosti, kde spíte, nemít žádnou elektroniku.

Posledním bodem je duchovní síla. Mějte úctu k lidem, přírodě, božským bytostem a mějte klidné a neochvějné srdce. Vztek vede do záhuby. Nedopusťte, aby vás něco vyvedlo z rovnováhy. Buďte silní a zdraví!


Strava, fyzická síla, duchovní síla a spánek musí být v rovnováze!

ˆ nahoru

Komentáře

Vaše jméno:
Komentář:
    Opište číslíci: třitisícetřistatřicettři
 
[ 3 ] Mirek Čermák * vloženo: 26.11. 2016 v 00:28 hod.

" A ještě bych k tomu dodal, že samozřejmě každý člověk má dané jiné dispozice či jinou situaci. Mám kamaráda, který prodělal rakovinu - ten si samozřejmě svoje již vyzkoušel, nyní se snaží žít co nejzdravějším životním stylem, a zřejmě mu to pomáhá. Ale jistě znáte i případy, kdy naopak přílišné lpění na zdravém jídle a životě stejně přivedlo člověka k nemoci. Věda umí pracovat pouze s pravděpodobností, ale neexistuje univerzální 100% návod, jak žít. Výše uvedený článek chápu jako návrat z experimentu pro toho, kdo se ocitne v podobné životní situaci. Je to určitě dobrý návod, jak upravit váhu a být sám se sebou spokojenější. O tom to je :-)"
[ 2 ] Mirek Čermák * vloženo: 26.11. 2016 v 00:16 hod.

" To je hloupé, co jste zde uvedl. Odmyslím se od toho, že je to evidentně anonym a navíc nenávistný, takže v tom je nějaká osobní zášť. Co se týče změn v životě - i soke Hatsumi prošel obdobím, kdy přibral, nebyl moc zdravý, a jeho životní styl by se z moderního pohledu asi nedal považovat za zdravý. Jsou dvě možnosti, proč. Lidství - prostě nikdo není dokonalý a na cestě bojovníka, který žije též normálním životem, nikoliv jako vrcholový sportovec, nebo profesionální válečník, je spousta odboček. Ale i schopnost vrátit se je součástí vývoje. Druhou možností je příprava na vše - je třeba zkoušet různé věci, aby tělo bylo připravené. Když bude příliš čisté, tak ho pak cokoliv oslabí. Každopádně je to na každém, jakou cestu si volí, a nelze soudit, resp. odsuzovat, že něčí cesta je klikatější na jednu stranu, když moje byla klikatější na druhou stranu. Každá zkušenost je cenná. Nebo takřka každá :-)"
[ 1 ] Igor Hnizdo * vloženo: 25.09. 2016 v 13:47 hod.

" Strava,pohyb..mysleni atd..souhrne zivotni styl-patri k Budo..zvlast k Bujinkankanu..divim se,ze jsi na to prisel az tak pozde..mel by Ti byt odebran tvuj stupen,protoze jak zit to ma byt Budo..sami to hlasate a nedrzi te se tim...a k tomu nemas ve vsem pravdu-proto opatrne s radama,protoze to muze cist vase slepa ovecka a akorat zpusobis potize."