úvodní strana › Čest, hrdost, důstojnost, respekt, povinnost, věrnost…

Čest, hrdost, důstojnost, respekt, povinnost, věrnost…

18. březen 2013 v 14:34 | Luboš Pokorný | koment: ( 4 ) | přečteno: 2958 | známka: 1
  Už nějakou dobu nosím v hlavě pocity, které bych chtěl zakřičet! Vždy, když nastane ta situace, mám mnoho vět, kterými bych rád k vám promluvil. Říkám si, konečně už bych to měl napsat. Jenže teď, když jsem vzal papír a pero do ruky, mě nenapadají žádné věty. Jen pocity se mi stále honí v hlavě. Moc dobrý začátek to tedy není a měl bych se asi zaměřit na konkrétní problém. V nadpisu jsem použil slova „Čest, hrdost, důstojnost, respekt, povinnost, věrnost …

 

Už nějakou dobu nosím v hlavě pocity, které bych chtěl zakřičet! Vždy, když nastane ta situace, mám mnoho vět, kterými bych rád k vám promluvil. Říkám si, konečně už bych to měl napsat. Jenže teď, když jsem vzal papír a pero do ruky, mě nenapadají žádné věty. Jen pocity se mi stále honí v hlavě.

Moc dobrý začátek to tedy není a měl bych se asi zaměřit na konkrétní problém. V nadpisu jsem použil slova „Čest, hrdost, důstojnost, respekt, povinnost, věrnost …“ Slova, která hledám celý svůj život. Hledám čas, kdy se mohu spolehnout na to, že to tak je a nic se nemění. Hledám čas, kdy už předem nemusím počítat s tím, že nebude dodrženo.  Hledám čas, kdy slova, odpovědi, dohody, sliby…, nejsou jen prázdná slova, bezcenné myšlenky, pokyny a děje. Kdy dva lidi si vše řeknou srdcem, nepotřebují k tomu slova, ani žádnou podepsanou smlouvu. Ctí vše, co si řeknou. Pro oba je čest slova a city dodržet. Kdy být spokojený s tím, co bylo dáno a co bylo řečeno…

Popravdě! Zažil jsem to jen párkrát ve svém životě. Především u svého učitele Masaaki Hatsumiho a jeho přítele pana Matsumota to zažívám dodnes. Naše komunikace není nikdy o větách a slibech. Vždy nám stačí pár slov k tématu a komunikace srdcem. Pochopení času a děje. Pochopení, zda rozumím nebo nerozumím. Více není potřeba. Já jsem přijal úlohu studenta u svého učitele a přátelství mezi mnou a panem Matsumotem. I když má úloha je být mladý a naslouchat. Pokud nerozumím, je to má chyba a jen má snaha, abych chápal. Bojím se sám sebe, aby mě nenapadala špatná slova a myšlenky. Pokud je mezi námi řečeno ANO nebo NE, a to i beze slova, mé svědomí mě nedovolí ani pomyslet, že bych to porušil. Má čest mě to nedovolí.
A já křičím a hledám čas, kdy to bude všude kolem nás. Všude, kde žijeme a setkáváme se s přáteli. Čas, kdy přítel není jen pouhé slovo.

Rozhodl jsem se být studentem svého učitele a tím věřit svému učiteli a věřit co učí, i když jsem třeba něco nepochopil. Rozhodl jsem se sám a bylo mi to umožněno. Tedy, co učí můj učitel, já s pokorou přijímám, studuji, žiji tím a předávám dál.
Nedělím své srdce a věrnost jiným směrům, školám a učitelům. Nemohu přijmout to, co vidím často kolem sebe, že se hlásí k jednomu učiteli a přitom studují u mnoha jiných, kteří mají jiný směr i srdce. Srdce mají roztříštěné do mnoha stran. Plná upřímnost se tím dělí a vlastně ztrácí. A směr, o který žádali, je bez věrnosti a cti. Možná si mnozí říkají: To je dobou. Doba byla a bude. Lidi jsou stále stejní. Je to na každém z nás, jak vše bereme a jaký máme postoj k čestnému životu. 

Když mě začaly trápit tyto pocity, našel jsem v knize věty od svého učitele, které vyjadřují přesně to, co se tady snažím ze sebe říci. A tak to cítím.

Nikdy nepředvádím „mé“ vlastní techniky. Dokonce i ve svém věku, stále jen provádím techniky tak, jak mě je učil můj učitel Takamatsu. Jinak by se techniky, které byly předávány po generace, stovky a tisíce let, skutečně zkazily

Poznámka: Učitel píše o svém věku. Jeho věk je dnes 81 let. Tím mluví nejen o hrdosti, cti a povinnosti k technikám, ale i ke svému učiteli a generaci mistrů a o vděčnosti za to, co mu bylo předáno a umožněno.


A tím bych to uzavřel.


Lubos 27.12.2012

 

ˆ nahoru

Komentáře

Vaše jméno:
Komentář:
    Opište číslíci: třitisícetřistatřicettři
 
[ 4 ] Lubos@tnet.cz * vloženo: 28.04. 2016 v 21:04 hod.

" kontrpola"
[ 3 ] Pavlína Veselá * vloženo: 07.05. 2015 v 13:20 hod.

" Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráces jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá"
[ 2 ] Luboš * vloženo: 24.05. 2013 v 02:02 hod.

" Hmm, zajímavý návrh. Pokud bude správný čas, pokusím se vyjádřit ve svém pohledu a citu. V četně mé zkušenosti z mého života. "
[ 1 ] Ondrej Matejovsky * vloženo: 18.05. 2013 v 12:59 hod.

" Zajimave myslenky,zajimalo by me co si myslite o nabozenstvi a bojove umeni z filozofickeho hlediska"